in

Čím častěji bude vaše dítě chodit naboso, tím lépe. Potvrdilo to i několik vědeckých výzkumů!


Od chvíle, kdy se děti začínají učit chodit rodiče je nepustí ven, aniž by jim obuli na nohy boty. Ačkoliv je to naprosto logické a pochopitelné, studie ukázala, že chůze naboso je pro rozvoj dětí skutečně důležitá. A nejen pro děti, ale i pro dospělé!

V prvních letech života dítěte se naplno rozvíjí jeho smyslový systém, což umožňuje mozku učit se, adaptovat se a růst. Tento systém je zabezpečený našimi pěti smysly – dotykem, zrakem, sluchem, vůní a chutí. Avšak dotyk je trochu nedoceněný.

Chiropraktik Casey Flöge, člen Mezinárodní asociace pediatrů, tvrdí, že dva senzorické systémy, zejména proprioceptivní a vestibulární, jsou často ignorovány i přesto, že jsou mimořádně důležité.

Častější chůze naboso pomáhá zlepšovat vývoj těchto systémů a zlepšovat funkce mozku.

Propriocepce je termín pro schopnost porozumět pohybu a poloze lidského těla. Receptory v kloubech, svalech a jiných tkáních pracují společně a vysílají signály do mozku.

Vestibulární systém je na druhé straně zodpovědný za změnu rovnováhy a koordinaci v prostoru. Ním se například určuje těžiště a poloha člověka.

Aby se tyto systémy vyvíjely co nejlépe, je třeba jim “poskytovat” senzorické vstupy. Jinými slovy, nenechávejte děti chodit jen v botách, protože chůze naboso poskytuje senzorický vstup do těchto zmíněných systémů, díky čemuž následně putuje do mozku. Lékař říká, že nohy jsou na to ideální, protože jsou vybaveny silným neurologickým propojením a množstvím senzorických buněk.

Boty zabraňují v rozesílání této hmatové zpětné vazby do těla, protože senzory prostě nejsou ničím stimulovány. A to všechno proto, že se obáváme, že si děti zraní nohy nebo se nakazí nějakou nemocí, i když pravděpodobnost je ve skutečnosti dosti nízká.

Podle lékaře, schopnost chodit naboso, vede ke zlepšení neuromuskulární síly, a také významně zlepšuje rovnováhu, koordinaci a schopnosti prostorové orientace.

Stimulace nohou vede k vyššímu rozvoji mozkového centra.

“Je zřejmé, že když si naše děti hrají v chladných podmínkách, chceme je chránit a držet v teple, ale pokud je venku příjemné letní počasí, měkká tráva, písek či kamínky, nechme je, aby si vyzkoušeli chůzi naboso! Výsledkem je, že jim poskytnete vynikající platformu pro rozvoj vyššího mozkového centra, odpovědného za emocionální kontrolu, řešení problémů, jazyk, sociální dovednosti a sebevědomí, “napsal lékař ve svém článku.

Tyto dva smyslové systémy a nová nervová spojení se mohou rozvíjet bez ohledu na váš věk. Jinými slovy, pokud máte problémy s orientací a rovnováhou – občas vám může pomoci i chůze naboso.

“Kdy jste si naposledy zuli boty a chodili jen tak naboso po písku, trávě nebo kaluži? Udělejte to spolu s vašimi dětmi! Je to úžasné – nejen že si vytvoříte bližší vztah se zemí, ale také chůze naboso vás může vzít zpět do dětství, kde můžete znovu poznávat svět jako nové a vzrušující místo … stejně jako vaše děti.

Stručně řečeno, nebojte se zout!

Co si myslíte?

1 point
Upvote Downvote

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Načítání...

0

Komentáře

Několik okouzlujících dětských modelů a modelek, na které bychom se mohli dívat do nekonečna!

Existují 4 druhy hněvu a zuřivosti. Takhle se zbavíte každého z nich!