in

Existují 4 druhy hněvu a zuřivosti. Takhle se zbavíte každého z nich!







Hněv se může nejednou projevovat ve formě podráždění a nervozity, sebelítosti a sebepoškozování, závisti a odporu nebo pomsty a násilí.

Ti, kteří ukazují hněv, se uchylují k obviněním, provokacím nebo dokonce agresi. Snaží se nad vámi získat kontrolu, demonstrovat svou sílu a vyhýbat se projevováním emocí.

Existují alespoň dva aspekty hněvu – jeho emocionální projev, bez ohledu na to, zda jsme náchylní k podráždění; a způsob, jakým přímo či nepřímo přistupujeme k předmětu našeho hněvu.

  1. Výbušný hněv

Takový hněv může být verbální ale i fyzicky výbušný, vzhledem k předmětu tohoto hněvu.

Existuje několik způsobů, jak se ho zbavit:

Okamžitě odpovězte hněvem, bouchněte dveřmi, zvedněte hlas, skočte do řeči, nesouhlaste s ním a buďte dominantní. Taková reakce povede k tomu, že v něm vzbudíte strach nebo bojovnost. Tímto způsobem si můžete udržet pocit kontroly nad vlastním životem.


  1. Pasivně-agresivní hněv

Jsou lidé, kteří se snadno „nastartují“, ale jejich činy neodpovídají jejich slovům – je těžké vědět, jak reagovat.

Existuje několik způsobů, jak se toho zbavit:

Situace téměř zaručuje, že budete zmatení a naštvaní, a že zdroj vašeho hněvu zůstane nevyřešen. Ale pokud na to jste připraveni, můžete situaci kontrolovat.

  1. Vyhýbavý hněv

To platí pro ty, kteří mají reflexní tendenci obrátit svůj hněv dovnitř. Někdy se tito lidé zdají být vyhýbavými a odměřenými, protože v sobě potlačují těžké emoce.

Existuje několik způsobů, jak se toho zbavit:

Vyhněte se konfrontaci, uvědomte si, že vaše vyhýbání se není opakem výbušné reakce; je to hněv obrácený dovnitř. Buďte připraveni na depresi nebo i hůř.


  1. Diplomatický hněv

Ideální hněv lze považovat také jako diplomatický. Diplomatický hněv je přímý, ale klidný a ostatní ho vnímají jako kontrolovaný, asertivní, flexibilní a konstruktivní při řešení různých konfliktů.

Existuje několik způsobů, jak se ho zbavit:

Otevřeně přiznejte, že jste naštvaní, ale zůstáváte zdvořilí. Jiní vás budou respektovat, i když nad sebou ztratí kontrolu. Klid vám bude pomáhat v těžkých časech. Právě klid je to, na co si vzpomenete, když hněv odejde.

Co děláte, když se rozhněváte? Jaký je váš typ hněvu?

Bez ohledu na váš typ hněvu, výzkumníci zdůraznili chyby, kterým byste se měli vyhnout, když jste naštvaní – neduste to v sobě, uvolňujete všechen hněv, hledáte pomstu nebo máte projevy k fyzické agresi.

Řecký filozof Epiktétos na počátku druhého století napsal:

„Utrpení vzniká z pokusů ovládat to, co je mimo kontrolu, nebo proto, že zanedbáváme to, co je v naší moci“.

Můžete si odpovědět s velkým porozuměním, odvahou a zručností. Zpomalit svou odpověď, poslouchejte, co vám říká vaše nitro, zbavte se „horkých“ a mrzutých myšlenek, snažte se myslet racionálně.

Když je hněv častý, oslabující nebo vede k trvalým poruchám v myšlení, pocitech, chování nebo vztazích, zvažte pomoc psychologa.


Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Načítání...

0

Napsáno od Expertka

Redakce magazínu Expertka


Čím častěji bude vaše dítě chodit naboso, tím lépe. Potvrdilo to i několik vědeckých výzkumů!

Maminka vytvořila své dceři účes, za kterým se všichni otáčí. Každá malá holčička by si ho přála také!