Vědecky dokázáno! Výprask způsobuje u dětí dlouhodobé poškození: Toto by si měl přečíst každý rodič bez ohledu na věk!
Jistě si všichni vzpomínáte, že jako malí jsme občas něco vyvedli a dostali jsme za to od našich rodičů vyhubováno. V hroších případech nám rodiče uštědřili i menší výprask na zadek.
Zda to k něčemu bylo nebo ne, je velmi obtížné říci. V mnoha případech jsme si to zřejmě opravdu zasloužili, protože jako děti jsme vyváděli hodně ptákoviny a mnohdy nebezpečných věcí. Rodiče o nás měli strach a nechtěli, aby se nám něco stalo. Chtěli nám tedy menším výpraskem dát jasně najevo, že už to příště nemáme dělat. Paradoxně nám však výpraskem mohli ublížit více než samotná činnost. Vědci zjistili, že Výprasky mohou u dětí způsobit dlouhodobě poškození.
Několik desetiletý výzkum
Odborníci v posledních letech silně varují před fyzickými tresty v rodinách, avšak je možné tuto formu trestání stále v mnoha rodinách sledovat. Moderní výzkumy dokazují, že fyzické tresty nejsou pro děti vůbec vhodné, protože mohou v dítěti zanechat hodně nepříjemných vzpomínek na dětství a své rodiče. Jedna dlouhodobá studie, která trvala několik desítek let a bylo do ní zahrnuto více než 160 tisíc dětí zjistila, že výprask děti snášeli opravdu velmi špatně. Téma je to ve společnosti velmi diskutována, protože mnoho rodičů si stále prosazuje tuto formu trestu a tvrdí, že nic jiného nepomáhá.
Antisociální chování
Co myslíte, je výprask škodlivý nebo užitečný? Mnoho lidí na to má rozdílné názory, nicméně výzkumy ukazují, že děti, které byly rodiči bity nebo jim bylo nějak ubližováno se v budoucnu začaly projevovat i fyzickými projevy. S největší pravděpodobností v budoucnu napadnou své rodiče, budou agresivní a jejich chování bude asociální. Rodiče si sice myslí, že výpraskem mohou děti napravit nebo jim jasně sdělit, že se něco nemá dělat. Výprask rozhodně není řešením a moderní výchova a psychologie.
Škodlivá forma komunikace
Studie tak zjistili, že rodiče, kteří chtějí u dětí docílit okamžitého výsledku by výprask nebo jinou formu fyzického trestu rozhodně neměli používat, protože prostě nepomůže. Výprask je v porovnání s jinými formami komunikace nejméně účinný. V mnoha případech pak výprask zhoršuje chování dětí a celkově se jedná o velmi škodlivou formu komunikace s dětmi.
Následky na dospělé
V rámci stude byly také dotázáni do dospělí, kteří v dětství zažili nějakou formu výprasku. Bylo u nich prokázáno, že výprask jim způsobil sklony k antisociálnímu chování a poruchám duševního zdraví. Mnozí také začali trpět úzkostmi nebo depresemi. Mnozí následně také začali své děti trestat podobným způsobem, což je asi to nejhorší, co se může stát. Z toho důvodu netrestejte děti fyzicky, ale snažte se tomu předcházet.
Tipy pro zvládání výchovy
Zde je několik tipů pro úspěšné zvládnutí vašeho dítěte: zkuste vždy zůstat v klidu a zachovat chladnou hlavu, učte děti, mluvte s nimi o konkrétních věcech a zbytečně nic nezabarvujte, odstraňujte problémy a překážky, buďte příkladem nebo jej vhodně nastavte, mluvte ne, buďte vytrvalí a důslední.