Odborník radí: toto jsou věci, které po zimě nemůžete na vašem autě zanedbat!
Příprava auta na novou sezónu je důležitá, protože zima dá vozidlu pořádně zabrat. Sníh, mráz, posypová sůl či jiný styl jízdy se svým způsobem podepíše na vozidle, a proto by se neměl zanedbat kvalitní servis. Mnozí řidiči důkladnou údržbu svého vozidla podceňují, což se později podepíše na trvanlivosti různých částí automobilu, převážně tedy spotřebního materiálu.
S přezutím se netřeba zbytečně spěchat, ale ani tento úkon podceňovat. Přezutí na letní pneumatiky se doporučuje tehdy, když průměrné denní teploty překročí 7 ° C. „V případě, že máte dosluhující zimní pneumatiky, určitě se jejich nesnažte, dorazit ‚během jara. Zimní pneumatika se chova výrazně jinak při vyšších teplotách, prodlužuje brzdnou dráhu vozidla a zbytečně tak vystavujete riziku sebe a své okolí. Pokud se však ještě chystáte na lyžovačku nebo na velikonoční svátky do hor, přezouvání odložte až po návratu.
Před samotným přezutím je dobré zkontrolovat si, v jakém stavu se nachází letní sada pneumatik. Minimální hloubka dezénu je podle zákona 1,6 milimetru, ale bezpečná hloubka dezénu je 4 milimetry
V domácích podmínkách lze zkontrolovat hladinu oleje či chladicí kapaliny, která se měří při zahřátém motoru. V případě, zjištění nedostatku je vhodné navštívit autorizovaný servis, pokud možno co nejdříve. Začátkem jara by se totiž měla vyměnit nemrznoucí směs v ostřikovačích za kapalinu určenou pro letní období. Ta snadněji odstraňuje organické nečistoty a je méně agresivní vůči gumičkám na stěračích.
Šofér bys měl zkontrolovat a namazat všechny panty , aby nejbližší sezónu nevrzaly. Pozor si však třeba dát na těsnící materiály kolem bočních dveří, víka zavazadlového prostoru, případně vedení bočních oken. Ty by se nikdy neměly čistit a mazat žádným prostředkem. K čištění je vhodné použít pouze měkký hadřík a vlažnou vodu bez přidání čisticích prostředků. V opačném případě hrozí poškození jejich ochranné vrstvy, nefunkčnost a případně různé nepříjemné zvuky během provozu vozidla.
Po zimě bývají automobily zanesené nečistotami a nánosy soli nejen na viditelných místech karoserie. Vhodné je proto ruční mytí, které odstraní i zbytky soli a nečistot zachycených zevnitř za koly, na podvozku a na dalších místech, které nejsou na první pohled viditelné.
Pokud jste během zimy vyměňovaly žárovky ve světlometech, doporučujeme i kontrolu ostatních žárovek, náhradních žárovek a pojistek. Nastavení potkávacích, dálkových a případně i mlhových světel však už přenechejte odborníkům. Opticky zkontrolujte stav brzdových kotoučů a destiček. Vizuálně se dá také zkontrolovat stav tlumičů, zda v zimní sezóně nebyly extrémně namáhané a nevytekly
Komentáře
Načítání...