Evropský parlament: Podpora oprav spotřebičů a výrobků po vypršení záruky
Opravy rozbitých spotřebičů a výrobků by mohly brzy být jednodušší a výhodnější než jejich nahrazení novými. Poslanci Evropského parlamentu schválili opatření, která mají usnadnit a podpořit opravy potřebné i po uplynutí záruční doby. Jedním z klíčových bodů je možnost zapůjčení náhradních zařízení během opravy nebo povinnost výrobců poskytnout originální náhradní díly nezávislým opravářům. Tato iniciativa směřuje k udržitelnější spotřebě a efektivnějšímu využívání zdrojů.
Marcel Kolaja, český europoslanec za Pirátskou stranu, poukázal na pozitivní dopady navrhovaných změn nejen na životní prostředí, ale i na peněženky spotřebitelů. Zatímco z hlediska legislativy není provádění oprav omezeno, v praxi můžou být nalezení opravářů či potřebných dílů obtížné. Kolaja očekává, že finální podoba nových právních předpisů by měla být schválena během několika měsíců.
Důležitým aspektem přechodu na oběhové hospodářství, které sleduje efektivnější využívání zdrojů, je zajištění práva na opravu a prodloužení životního cyklu výrobků. Schválená opatření by měla podpořit snížení množství odpadu a posílit opravárenský sektor, přispívajíc tak k udržitelnější spotřebě.
Bude-li zboží opraveno v rámci záruky, bude tato záruka prodloužena o další rok. Po uplynutí této doby budou výrobci stále povinni opravovat běžné domácí spotřebiče, pokud bude oprava technicky proveditelná a v souladu s příslušnými unijními nařízeními. Spotřebitelé by měli mít právo na zapůjčení náhradních zařízení po dobu trvání opravy.
Politik Stanislav Polčák z lidovecké frakce EPP zdůraznil, že cílem navrhované směrnice je prodloužení životního cyklu výrobků a podpora cirkulární ekonomiky s ohledem na rychle rostoucí množství elektroodpadu. Množství elektroodpadu se podle studie OSN z roku 2030 odhaduje na 73 milionů tun ročně. Směrnice bude přímo aplikována na vyjmenované výrobky, avšak Polčák litoval, že nejsou v seznamu zahrnuty baterie, které jsou častým důvodem nefunkčnosti spotřebičů.
Pro informace o závadách, cenách a době oprav budou spotřebitelé mít k dispozici on-line platformu, která jim pomůže najít a porovnat opravárenské služby v různých členských státech EU. Dochází tak k posílení opatření podporujících opravy a ke kampaním propagujícím tento postup.
Po finálním schválení směrnice členskými státy EU a jejím zveřejnění v unijním věstníku budou mít členské země dva roky na začlenění nových pravidel do svých právních systémů. Tato směrnice se efektivně doplňuje s dalšími nově schválenými unijními pravidly, jako jsou pravidla týkající se ekodesignu, které podporují navrhování výrobků s delší životností a zakazují likvidaci neprodaných textilních výrobků.
Zdroj: Novinky
Komentáře
Načítání...