Dopad migračního paktu na Česko: Možné miliardové náklady a ztráta práva veta
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje, že Česko by mohlo přispět do unijního fondu na základě migračního paktu částkou 480 milionů korun ročně. Tato částka je však pouze orientační a existuje možnost, že Česko nemusí platit žádnou částku, pokud pomůže dané zemi technickou nebo materiální pomocí. Na druhou stranu může Česko rozhodnutím většiny členských států zaplatit mnohem vyšší částku.
Podle migračního paktu budou z fondu financovány země postižené migrací. Pakt by měl vstoupit v platnost asi za dva roky, přičemž Česká republika by si mohla zažádat o výjimku týkající se uprchlíků z Ukrajiny, jejichž počet v Česku přesahuje tři sta tisíc. Pokud by Česku nebyla uznána výjimka, musela by se zapojit buď přijetím migrantů nebo finančním příspěvkem odpovídající částky.
Ministr Rakušan odhadl, že roční finanční příspěvek by činil přibližně 18 milionů eur, což představuje zhruba 480 milionů korun. Tato částka je pouze orientační a každý rok se bude znovu vyhodnocovat v závislosti na aktuální krizové situaci.
Rozhodnutí o počtu přerozdělovaných migrantů a finančním příspěvku bude podléhat rozhodnutí Rady Evropské unie, kde se hlasuje kvalifikovanou většinou. To znamená, že členské státy mohou být přehlasovány, pokud se pro návrh vysloví 55 procent států tvořících 65 procent obyvatel. Tato většina může rozhodnout o navýšení počtu přerozdělovaných migrantů nebo finančního příspěvku, čemuž nemůže menšina zabránit.
Podle analytika Viktora Daněka z institutu Europeum by migrační politika měla být založena na solidární spolupráci států, a nikoliv na hlasování „na sílu“, které by zpochybnilo fungování migračního paktu.
Zdroj: Novinky
Komentáře
Načítání...