Čeští důchodci v období nejistot: Pohled do budoucnosti
Čeští důchodci v období nejistot: Pohled do budoucnosti
V posledních letech zažili čeští senioři pravidelné zvyšování důchodů, ale současná situace přináší výrazné změny. Stát se stává méně štědrým. Valorizace důchodů, podmínky pro předčasný odchod do důchodu a termíny vyplácení důchodů prošly revizí, což má pro většinu Čechů spíše negativní dopady.
Někde však dochází k pozitivním změnám, například kdo bude mít nárok na 13. důchod?
I když se důchody od letoška skutečně zvýšily, nový valorizační vzorec přinesl seniorům jen malé zlepšení – navýšení o 360 korun. Toto zjištění vyvolává otázky ohledně udržitelnosti současného důchodového systému. Vláda reaguje sadou opatření, včetně zpomalení pravidelné valorizace důchodů. Od roku 2025 se plánuje zvyšování penzí pouze podle inflace a části růstu reálných mezd. Tato opatření však nejsou přijímána s nadšením.
Švýcarský příklad: Lepší časy pro důchodce?
Ve srovnání s Českou republikou, kde se situace seniorů zdá být stále náročnější, se ve Švýcarsku důchodcům blýská na lepší časy. Svět informuje o nedávném referendu, ve kterém švýcarští voliči podpořili zavedení 13. důchodu. Je to historický moment, kdy po 176 letech voliči schválili zvýšení sociálních dávek a odmítli prodloužení věku odchodu do důchodu.
Švýcarsko tak odchází od trendu zvyšování věku pro odchod do důchodu, což může být inspirací i pro Českou republiku. Zvyšování důchodů od roku 2026 bude stát 4,1 miliardy švýcarských franků. Ministryně financí Karin Kellerová-Sutterová avizuje, že pro financování tohoto plánu může být nutné zvýšit DPH.
Co na to čeští důchodci?
Českým seniorům, kteří se potýkají s finančními obtížemi, může švýcarský model připadat jako vzdálený sen. Příklad paní Anny, která má těžkosti s výživou z důchodu, ilustruje rozdíly v životní úrovni důchodců v obou zemích. Minimální důchod ve Švýcarsku, přesahující 32 400 korun, by pro mnohé české seniory znamenal významné zlepšení životní situace.
Komentáře
Načítání...