Schválení partnerství pro stejnopohlavní páry v Česku je již jisté
Senátoři se na středeční schůzi rozhodli nezabývat návrhem na manželství pro všechny, tedy partnerstvím stejnopohlavních párů, a nechají tento bod projít tzv. marnou lhůtou. To znamená, že předloha, jak přišla z Poslanecké sněmovny, po třiceti dnech automaticky zamíří k podpisu prezidenta republiky Petru Pavlovi. Předpokládá se, že normu, která posiluje práva stejnopohlavních párů, prezident nevetoval.
Návrh předložil klub ODS a TOP 09. Pro vyřazení bodu hlasovalo 47 ze 77 senátorů, včetně zástupců ANO a ČSSD. Proti postupu v horní komoře parlamentu byli zejména senátoři za KDU-ČSL.
Novela občanského zákoníku prošla po náročných a místy bouřlivých diskusích na konci února Poslaneckou sněmovnou. Kromě narovnání práv heterosexuálních a homosexuálních párů se hrálo i o samotný název svazku. Část poslanců usilovala o to, aby stejnopohlavní páry mohly vstupovat do „manželství“, ale nakonec byl prosazen název „partnerství“.
Partneři stejného pohlaví budou mít většinu práv a povinností stejných jako manželé, avšak nebudou mít právo na adopci dětí. Předpokládá se, že osvojení dítěte by bylo možné jen v případě, že by jeho biologickým rodičem byl jeden z partnerů. Partneři budou mít nárok na vdovský důchod a možnost požívat výhod společného jmění.
Diskuse o tématu v Senátu proběhla, ale senátoři se rozhodli bod vyřadit, aby se vyhnuli další dlouhé diskusi, která by pravděpodobně k žádnému výsledku nevedla. Senátoři z klubů SEN 21, Pirátů, STAN, ANO a ČSSD podpořili návrh ODS a TOP 09.
Předtím, než bylo hlasováno o vyřazení bodu, někteří senátoři, jako Michael Canov (SLK) a Jiří Čunek (KDU-ČSL), kritizovali tuto iniciativu. Canov nazval případné vyřazení bodu za „mimořádný skandál“ a Čunek prohlásil, že by se měla vést diskuse.
Zdroj: Novinky.cz
Komentáře
Načítání...